Maltézáček - základní péče o srst

Pořídíte-li si maltézáčka a rozhodnete-li se pěstovat dlouhou srst, neobejdete se bez kvalitního kartáče, kvalitních hřebenů a dobré kosmetiky. 

Kartáč je nejlépe pořídit s kovovými hroty, na konci zaoblenými. Na trhu je kartáčů velké množství, pokud máte možnost, přejeďte si kartáčem před koupí po ruce, zda neškrábe. Protože maltézáčka je nutno po koupání fénovat se současným kartáčováním a někteří jedinci mají citlivou pokožku a ostré hroty by jim mohly ublížit - poškrábat kůži (mnohdy až do krve), je správná volba kartáče důležitou součástí péče o maltézského psíka.

Hřebeny potřebujete nejméně dva. Jeden na vousy (hlavu), druhý na tělo. Oba je nejlépe pořídit kovové, s dvojí hustotou zubů (polovina řídké zuby, polovina husté zuby). Na vousy je ideální velikost (délka) hřebenu 11 cm, na tělo kolem 20 cm. Nedoporučuji obyčejné ze zverimexu (brzy vám vypadnou hroty a stejně budete muset koupit nové).

Kosmetika pro maltézského psíka je velice široké téma, platí pravidlo: "Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému." Myslíte-li to se srstí vážně, bude vás leckdy stát spousta času, úsilí a peněz, než naleznete ideální kosmetiku právě pro toho vašeho miláčka. S kosmetikou, která srsti sedí, se vám maltézáček bude cuchat minimálně a celkově nebudete trávit denně hodiny česáním a rozčesáváním zacuchanin.

Samozřejmě předpokladem je pročesávat srst denně (či obden), nejdříve kartáčem, poté hřebenem - abyste měli jistotu, že jsou všechny zacuchaniny odstraněny. Srst se ovšem nikdy nečeše suchá, vždy je nutné použít kondicionér ve spreji.

Pro koupání maltézáčka potřebujete jako u lidí s dlouhými vlasy kvalitní šampon a kondicionér. Kvalitní kosmetika pro psy se prodává ve formě koncentrátů, tzn. že sice zaplatíte za lahev poměrně dost peněz, ale ředíte vždy s vodou, např. 1:5 či 1:10 (30 ml šamponu do 150 ml vody či 30 ml kondicionéru do 300 ml vody). Lahev vám pak vydrží na mnoho koupání a zjistíte, že to ve finále není drahé.

tony

Po koupání se srst vždy fénuje! A to za současného kartáčování srsti postupně ve vrstvách. Pokud toto nedodržíte, váš maltézáček bude vypadat jako koule načechraných chlupů místo krásného psíka se splývavou srstí. :)

Kosmetika, s kterou máme výborné zkušenosti:

Cosmetics that we use with excellent results:

 

Grooming - Péče o srst