s PP - bez PP - adopce

Zdroj textu: www.nekupujadoptuj.cz
 

1. Pořídíme si pejska

Přijmout do své rodiny nového čtyřnohého člena je krásné a nesmírně obohacující. Pokud však o tomto kroku uvažujete, měli byste mít k dispozici dostatek objektivních informací. Máte v zásadě tři možnosti, jak k psímu společníkovi přijít:

  1. Osvojit si psa z útulku.
  2. Koupit čistokevného psa s průkazem původu.
  3. Koupit psa bez průkazu původu.

První dvě považujeme za zodpovědné a zároveň racionální, třetí nikoliv. Pojďme si povědět, proč.

 

A. Koupě psa bez průkazu původu (PP) – nejhorší varinata

V současné době vedou první kroky většiny zájemců o štěně na inzertní servery typu bazos.cz, annonce.cz apod. Zde naleznou bohatou a zdánlivě výhodnou nabídku štěňat, ve většině případů bez průkazu původu (PP). V následujícím videu naleznete shrnutí problematiky množení psů bez PP.

Každého jako první možnost napadne to, co vidí každodenně ve svém okolí. Opravdu je tak výhodné, koupit si řekněme za 3.000 štěně, které:

  • Je jen velmi přibližnou napodobeninou plemene, které jste si přáli.
  • Je u něj relativně vysoká pravděpodobnost dědičných chorob, které se projeví v pozdějším věku, přičemž náklady na léčbu se mohou pohybovat v řádu desítek tisíc (např. luxace pately, dysplazie kyčelního kloubu).
  • Nevíte nic o vlastnostech jeho předků a vrozených dispozicích, které se promítnou do jeho fyzického zdraví i povahy?

Problematice nesolidních „chovatelů“, kteří vydělávají na množení štěňat se blíže zabývají stránky www.stop-mnozitelum.cz. Pokud uvažujete o koupi štěněte, doporučujeme ve vašem vlastním zájmu jejich přečtení!

 

B. Chcete konkrétní plemeno? Pak volte psa s PP.

Pokud jste skálopevně přesvědčeni, že právě toto plemeno a žádné jiné je pro vás jako stvořené, investujte do opravdu čistokrevného psa. Jen tak máte záruku, že dostanete opravdu vybrané plemeno s jeho typickými rysy, pro které jste si ho zamilovali. Také jste slyšeli větu „nechci chodit na výstavy, tak psa s PP nepotřebuju“? Pokud ano nebo jste ji dokonce sami vyřkli, pak vězte, že podstata PP je zcela jinde. Průkaz původu Vám poskytuje několik informací:

  • Štěně bylo odchováno za regulovaných podmínek, které např. omezují počet a frekvenci vrhů, které fena může mít. Tím je zabráněno chovatelům, aby fenu vyčerpávali příliš častými porody z důvodu finančního zisku z prodeje štěňat.
  • Rodiče štěněte byli vyšetřeni na dědičné choroby a shledáni zdravími. Právě vyšetření s negativním výsledkem je podmínkou pro to, aby dospělý pes nebo fena mohli být zařazeni do chovu – což znamená, že jejich štěňata také dostanou PP.  Jen krajně nezodpovědní majitelé odchovávají štěňata bez PP po rodičích se špatnými zdravotními výsledky a vadný gen tak „posílají dál“ do příštích generací.
  • Nutno dodat, že chovatelé, kteří chovají psi s PP jsou ve většině případů opravdoví nadšenci a chovají srdcem, nikoli pro peníze. Ostatně každý dobrý chovatel Vám potvrdí, že zodpovědný a kvalitní chov je krásný, ale velmi nákladný koníček. Pokud chovatel poskytuje svým psům vše, co potřebují pro zdravý a spokojený život, rozhodně na chovu nevydělá.
  • Dobrému chovateli záleží nejen na „jeho“ štěňátkách, ale i na budoucnosti celého plemene, k jehož vývoji vlastním odchovem přispívá. Záleží mu na tom, aby plemeno jako celek zůstalo zdravé a odolné. Proto nechová na jedincích, kteří neprošli zdravotními testy.

Tyto body popisují do určité míry ideální situaci. I mezi chovateli psů s PP se bohužel, tak jako všude, vyskytují nepoctivci. Někdy dochází dokonce k falšování výsledků zdravotních testů a podobným excesům.  Stejně tak i mezi psy s PP narazíme na nemocné jedince v důsledku „přešlechtění“. To, co je u chovu psů s PP výjimka, je však u množitelů, kteří prodávají štěňata bez PP, takřka pravidlem.

Odpověď na otázku, zda potřebujeme psa s PP zní: Pokud máme vybrané konkrétní plemeno, pak jedině s průkazem původu. Pokud konkrétní plemeno vybrané nemáme, popřemýšlejte nad krásami adopce.

 

C. Adopce psa z útulku

Třetí cestu, kterou, jak již název našich stránek napovídá, považujeme za nejlepší pro všechny zúčastněné. Naším cílem je ukázat každému zájemci o psího společníka možnost adopce psa z útulku, která je plnohodnotnou a navíc etičtější alternativou koupě.

Pes z útulku není o nic horší:

  • kříženci, čili psí originály, jsou zpravidla ti nejzdravější a nejodolnější ze všech plemen :-)
  • překvapí vás svým nadšením a snahou naučit se vše potřebné a být vám tím nejlepším společníkem. Příslovečná psí vděčnost a věrnost není jen frází!

 

2. Proč adoptovat

Rozhodnutí adoptovat má dva aspekty:
 

etický

  • Konkrétnímu psíkovi z útulku darujete to nejcennější – domov.
  • Uděláte krok směrem ke zlepšení kritické situace, kdy na své rodiny čekají v přeplněných útulcích tisíce psů.
  • Nepodpoříte nezodpovědné množení psů pro výdělek, jako byste to udělali koupí psa na inzerát.

praktický

  • Nenecháte se napálit vychytralými praktikami množitelů, jejichž cíl je pouze jediný – dostat se k vašim penězům  (většina jedinců, kteří jsou nabízeni jako určité plemeno bez PP má k typickému představiteli tohoto plemene hodně daleko).
  • Tito psi z inzertních severů, množeni bez jakékoli regulace, trpí dědičnými chorobami, jejichž léčba vás bude v budoucnu stát mnohem více, než byla pořizovací cena štěněte.

 

3. Mýty o psech z útulku – bojíme se zbytečně

Možná vám vaše okolí adopci rozmlouvá s uvedením některých hluboce zakořeněných stereotypů. Pojďme se nad nimi společně zamyslet.

 

U psa z útulku neznám jeho minulost, nevím, co zažil a jak se bude chovat.

Pracovníci útulků své svěřence dobře znají a také vědí, za jakých okolností se do útulku dostal. Útulkoví psi jsou ve většině případů vděční za jakoukoli pozornost a snaží se být člověku tím nejlepším kamarádem. Samozřejmě narazíme i na psy bázlivé či jinak poznamenané prožitým traumatem. Pracovníci útulku však na takovou skutečnost vždy upozorní a zájemce o problematické psy pečlivě vybírají. Ve většině útulků máte navíc možnost psa před osvojením opakovaně navštěvovat a venčit, seznámit ho s celou rodinou a poznat jeho chování v různých situacích.

Také při koupi na inzerát nevíte o minulosti a původu štěňěte zhola nic. Nevíte, zda bylo štěně dobře socializováno a jaké povahy jsou jeho rodiče. Případné problémy, ať už povahové nebo zdravotní, vám prodávající s největší pravděpodobností zatají, neboť jeho prvořadým cílem je štěně prodat.

 

Když je pes v útulku, znamená to, že je s ním něco v nepořádku.

Psi se do útulků dostávají z mnoha důvodů, mezi nejčastější patří vyhození původním majitelem, zaběhnutí a úmrtí majitele.

Většina osvojených psů z útulků je naprosto bezproblémová a jejich „zlobení“ se nijak nevymyká běžné psí populaci. Naopak své neútulkové psí kolegy mnohdy předčí snahou a učenlivostí. Opět platí, co bylo řečeno výše. Pokud je v útulku pes s jakýmikoli povahovými problémy, pracovníci útulků o nich vědí, upozorní vás na ně a rozhodně takového psa nesvěří začátečníkům či rodině s malými dětmi.

Výjimečně narazíme i na psy, které majitelé odložili do útulku jako problémové, např. z důvodů žárlivosti na děti. Za těmito příběhy se v naprosté většině skrývá neochota majitelů zjistit si alespoň základní informace o výchově psů. Většina problémů je způsobena špatnou nebo spíše žádnou výchovou. Takového psa útulek svěří pouze zájemci, který je s jeho povahou seznámen a má s výchovou psů zkušenosti.

 

Chci konkrétní plemeno, v útulcích jsou samí kříženci.

V útulcích skutečně nalezneme převahu psích originálů, ale i představitele různých plemen, někdy dokonce i s průkazem původu. Každé plemeno má též své sdružení, které mapuje jeho výskyt v útulcích (např. pudl v nouzi, chti v nouzi…). Stačí věnovat chvilku hledání a výběru, inspiraci naleznete na stránkách Konkrétní plemena v nouzi. Nemůžeme vám však zaručit, že se při návštěvě útulku nezamilujete do toho nejvoříškovatějšího voříška, kterého jste kdy viděli :-).

 

V útulcích jsou staří psi a já chci štěně.

V útucích naleznete i štěňátka, stačí chvilku hledat, začít můžete kupříkladu na stránkách Štěně v nouzi. Se štěnětem z útulku je to stejné, jako se štěnětem, které koupíte na inzerát. Bude takové, jaké si ho vychováte.  Adopcí štěňátka si připíšete dobrý skutek a nepodpoříte žádného množitele v jeho výdělečné činnosti. U zakoupení štěněte konkrétního plemene bez PP je navíc mnohem vyšší pravděpodobnost genetických zdravotních či povahových vad, zapříčiněných právě „komerčním“ chovem.

 

Bojím se, že by si pes z útulku nezvykl na nový domov a na mě.

Toho se opravdu nemusíte bát! Zkušenosti ukazují, že naprostá většina psů si zvykne velmi ráda, ochotně a hned. Nepochybujte, že pro psa je cesta domů obrovská změna k lepšímu a velmi dobře si to uvědomuje. Také dobře ví, kdo mu ten domov poskytl a je za to náležitě vděčný. Není krásnějších příběhů, než když se pes, který byl v útulku doslova na umření, v adopci jako zázrakem uzdraví a znovu nalezne chuť do života. V sekci Příběhy na vás čekají desítky konkrétních příběhů psané těmi z vás, kteří mají s adopcí psů z útulku osobní zkušenost.

 

4. Adopce krok za krokem

Rozhodli jste se pro adopci? Gratulujeme! Pojďme si proces adopce společně projít.

 

Krok 1 – Dospělý pes či štěně?

Štěňátka jsou roztomilá a úžasná stvoření. Vyžadují však vaše plné nasazení a určité znalosti o výchově a výcviku. Co do výchovy štěňátka v raném věku vložíte, to se Vám vrátí. Pokud máte dostatek informací o výchově štěněte, jste připraveni se novému přírůstku věnovat jako malému dítěti a nerozhodí vás nějaká ta loužička, rozkousaná bota či jiná nehoda – pak směle do toho :-).

V případě štěňátka neznámého původu musíte být připravení na nejistotu „co vám z toho vyroste“. Je jen na vás, zda to pro vás představuje problém, nebo naopak zábavné překvapení. Netýká se to však jen štěňátka z útulku, ale jakéhokoli štěněte bez PP. Znám osobně slečnu, které ze štěněte „zaručené borderky“ koupené na inzerát  vyrostl bezmála bernský salašnický pes. Zde se sluší vyzdvihnout každodenní namáhavou práci majitelů domácích depozit a solidních útulků, kteří ze své praxe velmi dobře odhadnou, kolik kilo bude štěně v dospělosti mít a jak bude přibližně velké. Těmto dobrovolníkům jde o umístění psa do co nejlepších podmínek, aby byl jeho další život už jen šťastný. Naproti tomu cíl množitele je zcela jiný – výdělek. Namluví o nabízeném štěněti to, co chce budoucí majitel slyšet, aby mohl štěně zpeněžit. A množit dál. Jedinou zárukou, že vám ze štěňátka vyroste to, co opravdu očekáváte, je pořízení jedince s PP z renomované chovatelské stanice.

Další variantou je adopce již dospělého psa, která má také své výhody. Adoptujete již hotovou osobnost, a když svého budoucího pejska před adopcí dobře poznáte, nemělo by vás nic zaskočit. Vyhnete se štěněčímu období zkušení ostrých zoubků na všem, co mu přijde pod packu a také psí pubertě, která se někdy projevuje podobně jako ta lidská. Pověra „starého psa novým kouskům nenaučíš“ se nezakládá na pravdě. Snad všichni psi se rádi učí, když jim výcvik uděláte jen trochu příjemný a zábavný. Bude-li výchova založená na odměnách a pochvalách, nikoli na trestech, bude se váš pes nadšeně učit novým kouskům až do vysokého věku.

Výběr je jen na vás!

 

Krok 2 – Výběr toho pravého psa

Útulky se v základu dělí na městské a soukromé, domácí depozita pod občanskými sdruženími a na rodinné azyly.

Městské útulky zřizuje město, které určitou částkou dotuje jejich provoz. Soukromé útulky jsou plně závislé na finančních prostředcích svých zakladatelů nebo na darech od veřejnosti. To, zda je útulek městský či soukromý nic nevypovídá o jeho kvalitě. Na obou stranách existují výborně a s láskou vedené útulky, stejně jako – bohužel – ty, které se blíží spíše psím koncentrákům.

Pro usnadnění hledání můžeme doporučit rozcestník Seznam útulků, kde si vyberete např. podle vzdálenosti od Vašeho bydliště. Nepředstavuje-li pro vás problém zajet si pro toho pravého psa do větší vzdálenosti, vyzkoušejte vyhledávání přes Poptávky na pejsky a kočičky, nebo Pejskové k adopci v ČR. Sem napište, jaký by měl váš ideální nový pes být a jak by měl vypadat. Dobrovolníci z různých útulků napříč republikou vám pošlou profily pejsků, které nejvíce odpovídají vašim představám.

Další možností je zaslání emailu do naší poradny na chciadoptovat@nekupujadoptuj.cz. Sem co nejpodrobněji uveďte, jakého psa byste si přáli (stáří, velikost, povaha, …) a nezapomeňte zmínit, do jakých podmínek půjde (byt x dům se zahradou, aktivní rodina x malé děti, …). Ještě přiložte poznámku, do kolika kilometrů jste ochotni si pro nového člena rodiny zajet – tj. jestli máme hledat toho pravého v co největší blízkosti vašeho bydliště nebo vám nabídnout více alternativ z celé ČR.

Jak poznat dobrý útulek? V dobrém útulku nejsou psi pouze evidenční čísla, ale jedinci s vlastní osobností, kterou provozovatelé útulku znají a pracují s ní. Pracovníci útulku by se měli zajímat, do jaké rodiny pes půjde a podle informací, které od vás získá, by vám měl být schopen vybrat vhodného kandidáta na osvojení.

 

Krok 3 – Jedeme do útulku pro pejska

První kontakt s útulkem probíhá většinou telefonicky, kdy si domluvíte osobní návštěvu. Pracovníkům útulku sdělíte, do jaké rodiny pejska chcete, zda bude bydlet v bytě či v domě se zahradou, zda jsou v rodině malé děti, zda jste sportovně založení a očekáváte, že pes bude s vámi jezdit na výlety, běhat apod., nebo naopak trávíte většinu času doma…zkrátka co nejvíce podrobností, které napoví, který konkrétní pes je právě pro vás vhodný.

Může se samozřejmě stát, že se psíkem, kterého jste si vybrali podle fotky na webu si vzájemně „nesednete“ a naopak se zamilujete do nějakého, kterého jste si třeba vůbec nevšimli. I v tom je kouzlo adopce.

Dobrý útulek by vám měl umožnit svého vybraného pejska dobře poznat. Měli byste mít možnost ho vyvenčit a poznat v situacích mimo útulek a bez přítomnosti pracovníků útulku. Ideální je, když nového člena jede vybírat celá rodina, včetně členů psích. Na procházce se budou moci všichni seznámit a vzájemné (ne)sympatie se projeví včas. Pořízení psa by nikdy nemělo být překvapení!!!

Když padne definitivní rozhodnutí a vyberete si nového přítele, podepíšete s útulkem smlouvu o adopci. Dobře si ji přečtěte a zeptejte se na vše, čemu nebudete rozumět.

 

Krok 4 – Přivezli jsme si nového člena rodiny

Je to tady, máte doma nový přírůstek. Jste s něj nadšení a celá rodina se s ním chce halasně přivítat. Stop!  Dopřejte svému novému kamarádovi klid a čas na aklimatizaci.

Buďte připraveni, že váš nový člen rodiny  třeba nebude první noc 100 % čistotný a může se stát nějaká ta nehoda. Pes, který žil delší dobu v kotci útulku, mohl pozapomenout hygienické návyky. Netrestejte ho. Postupujte jako u štěňátka, je třeba mu po dobrém vysvětlit, jak to u vás v bytě chodí. Věřte, že se to rád a rychle naučí. Na aklimatizaci psa v novém prostředí si není třeba brát dovolenou. Je důležité nastavit pravidla chodu domácnosti již v samém začátku, abyste pak zbytečně nemuseli odbourávat návyky získané během vaší dovolené, kdy budete se psem trávit 24h denně.

Faktem však je, že většina psů se na nový domov aklimatizuje naprosto hladce a bez jediného problému.

 

Kastrace

Bohužel je mezi veřejností stále silně zakořeněný mýtus, že fena musí mít jednou za život štěňata. Je již dávno prokázáno, že tomu tak není. Ke spokojenému a plnohodnotnému životu potřebuje pes domov, svou rodinnou smečku a kvalitní péči, nikoli porod štěňat.

Vedle záměrně množených psů se do útulků dostává mnoho náhodně narozených štěňat. I když se majiteli podaří štěňata rozdat, stále je velká pravděpodobnost, že samotné štěně nebo některý z jeho budoucích potomků skončí v útulku. Zejména na vesnicích není v silách majitelů fenku stoprocentně uhlídat, aby k nakrytí nedošlo.

Prevencí je kastrace. Ceny kastrací fen jsou bohužel poměrně vysoké. Pohybují se v řádu tisíců korun podle hmotnosti zvířete.

Pokud si sami kastraci nemůžete dovolit, ale přesto chcete být zodpovědným majitelem, nabízíme Vám naši podporu.

KONTAKTUJTE NÁS NA info@nekupujadoptuj.cz!

Jaké jsou přínosy kastrace?

Podle MVDr.Mileny Krátké, která má s kastracemi mnohaleté zkušenosti, jsou výhody tohoto zákroku nezpochybnitelné:

Kastrace fenky je prevencí:

  • nechtěné gravidity a chovatelských problémů spojených s háraním
  • nádorů mléčné žlázy a vaječníků
  • cukrovky a hormonálních dysbalancí
  • zánětu dělohy
  • falešné březosti

Fenka přitom zústává vyrovnanou a milou společnicí. Vyčerpávající odborné informace ohledně kastrací od veterinářky Mileny Krátké naleznete na www.kastrace.eu.

 

Zdroj textu: www.nekupujadoptuj.cz